Zaproszenia

Kup zaproszenia taniej!

Narzędzia

Zaplanuj imprezę - to proste!

Porady

Jak zorganizować udaną imprezę?

Forum

Zobacz co mówią inni, podziel się opinią

Dodatki komunijne dla chłopca

Słowa kluczowe: stroje komunijne , dodatki komunijne
Dodatki komunijne dla chłopca

Ważnym elementem tej oprawy jest strój komunijny przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej. dziecka. Chłopiec, i to bez względu na to, czy występuje w albie czy w garniturze, musi mieć pewne dodatki do stroju. Oczywiście większa ilość akcesoriów jest potrzebna wówczas, gdy obowiązującym strojem komunijnym dla chłopców jest garnitur.

W rzeczywistości zarówno alba, jak i garnitur wymagają pod spód białej koszuli. Koszula zaś wymaga „wykończenia” poprzez założenie muszki, krawata lub musznika. Jeśli chłopiec będzie ubrany w albę, w grę wchodzi tylko muszka lub krawat. Zasada jest taka, że krawat jak najbardziej może być czarny, ale jeśli ma być w jaśniejszym kolorze, wówczas powinien być o ton ciemniejszy od koszuli – najczęściej jest zatem w kolorze ecru. Jeśli koszula i alba są gładkie, krawat może mieć delikatny wzorek, najczęściej żakardowy. Mali chłopcy najchętniej wybierają jednak muchę, która przeważnie ma kolor biały, czarny lub granatowy.

Krawat czy muszka?

Pamiętajmy, że i krawat i muszkę, jeśli nie umiemy ich wiązać, możemy kupić już „gotowe”, zawiązane, które utrzymują się na szyi przy pomocy gumki. Do garnituru pasują zarówno krawat i muszka – tutaj istnieje kilka zasad, których powinno się przestrzegać. Czasami chłopcy występują w garniturkach w kolorze beżowym czy kawowym i wówczas krawat lub mucha muszą mieć kolor dobrany do koloru garnituru. Jednak do garnituru pasuje także musznik czy plastron. Musznik jest podobny do krawata, ale krótszy i jakby podwójny, a na końcu ucięty w szpic. Z kolei plastron jest wiązany podobnie jak musznik, ale ma dłuższe, zakończone prosto końcówki – ten dodatek wymaga, by garnitur miał kamizelkę.

Pozostałe dodatki

Nie jest to jednak koniec dodatków, ponieważ do kieszonki garnituru należy włożyć tzw. wypustkę – przyjęło się, że ma ona zawsze kolor taki jak mucha, krawat, czy inny ozdobnik pod kołnierzykiem. Istnieją też przypinki, które wpina się do klapy marynarki – bywają to kokardki, pojedyncze kwiatki (najczęściej różyczki) – zawsze w kolorze białym, mogą to być także gałązki asparagusa.

Na pewno ważnym dodatkiem do komunijnego stroju jest obuwie. Nie wypada, by dziecko do uroczystego stroju zakładało obuwie sportowe – najbardziej polecane są czarne, skórzane pantofle o tradycyjnym fasonie, sznurowane, dopuszczane są też mokasyny. Należy pamiętać, żeby buty nie miały ostrych, długich czubków oraz żeby były wygodne - na stopy należy założyć dziecku skarpety z cienkiej, miękkiej bawełny. Skarpety zawsze powinny być dłuższe i w ciemnym kolorze – czarne, granatowe lub brązowe – wybór koloru skarpet zależy od barwy garnituru.

Zdarza się, że wybrana przez chłopca koszula ma mankiety zapinane na spinki – spinki powinny być delikatne i stonowane. Do małego chłopca najlepiej pasują srebrne spinki z masą perłową w odcieniu białym lub kremowym. Mogą być też maleńkie spinki srebrne lub z ciemnego tworzywa. 

Są to w zasadzie wszystkie dodatki komunijne dla chłopca – wprawdzie nie jest ich wiele, ale bardzo ważny jest ich dobór. Zbytnia różnorodność, pomieszanie stylów sprawi, że taki strój nie będzie elegancki i dostojny, bo elegancja to klasyczna prostota i właściwe dbanie o szczegóły.

Klaudia Kula

* Szukasz wyjątkowych strojów komunijnych w dobrych cenach? Tu znajdziesz piękne stroje komunijne
 
* Nie masz pomysłu na prezent komunijny? Sprawdź nasze pomysły. Tu znajdziesz sprawdzone rady i porady co kupić na prezent komunijny
15/06/2010
blog comments powered by Disqus
Innowacyjna Gospodarka Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego